Vana tapeedi eemaldamine

tapeet_twitterJärgnev lugu, mida teatud mööndustega võib nimetada esmaseks juhendmaterjaliks, põhineb tapeedieemaldamise tõsielulistele kogemustele ja on kirjutatud vastulauseks Twitteris kostnud küsimusele, millele vastamiseks 140 tähemärki napiks jäi.

Vana tapeedi eemaldamine on – vähese vilumuse korral – vaevarikas töö. Aastaid seinas kivistunud liim võib osutuda kiuslikuks vastaseks heausksele korteriomanikule, kes otsustanud nädalavahetusega uue tapeedi seina saada. Siiski on võimalik ka selle töö juures mõne lihtsa nipiga oma jõudu ja närve säästa.

Esimene nipp ja kõige olulisem õpetuseiva ongi see, et hoia kokku jõudu ja kasuta õiget tehnikat. Aga eks nii olegi ju pea iga tööga, et võtted ja riistad on musklirammust olulisemad.

Aluspind, tapeet ja muidugi liim, võivad olla väga erinevad ja ka nendest sõltub palju. Eeldame, et seinas on kõik näitajad “tundmatud” ja võib kohe liigitada “tavalisteks”. Tavalise liimiga liimitud, tavaline tapeet, tuleb tavalisest seinast väga hästi lahti, kui seda niisutada tavalise veega.

Kasuta leiget vett. Kergelt soe kraanivesi on parim tapeediliimi lahusti. Järeleproovimisel on see osutunud tõhusamaks töövahendiks võrreldes selle imeainega, mida poemüüjad tapeediliimi lahusti nime all rõõmuga pakuvad.

Niisuta tapeet korralikult, tööriistadeks sobivad värvirull, pintsel, käsn või hari. Niisuta mitu paani ja lase mõni minut vettida nii, et ala oleks ühtlaselt niiske, et vesi ei nõrgu ja kuiva kohta ei jää. See ei tohi olla liiga märg. Kui ära kuivab, saad uuesti kasta.

Arvesta, et põrand saab märjaks. Kata ja päästa oma hinnaline parkett.

Kihthaaval, jupphaaval. Eemalda paber seinast kihthaaval. Pahtlilabidas võib olla abiks serva lahti võtmisel. Parajalt vettinud tapeet peaks lahti tulema sama kergelt kui hernepurgi etikett – kuivalt on see pea võimatu, ligunenult ujub ise eemale. Tapeedil on tavaliselt kaks kihti, kui pealmise kilekihi maha saad, tuleb välja värvitu-mustritu aluspaber. See tuleb samuti niisutada, uuesti sama protseduur. Kui vana tapeedi alt ilmub veel vanem tapeet, no siis on tööd lihtsalt rohkem. Ikka  jälle sama protseduur. Ajapikku saavutad vilumuse ja tunnetuse. Ja näed silma järgi ära, mil vett parasjagu.

Kõhutundega ja kannatlikult. Võimalikult lai tükk korraga, nii on lihtsam. Pool paani on hästi, terve paan on meistriklass, kaks korraga tippsaavutus. See eeldab parajat niiskusastet ja head käetunnetust. Kui hakkad väikeseid tükke rebima, jäädki terveks päevaks nokitsema.

Mis siis, kui ikka ei õnnestu? Põhjuseks võib olla liim, no mis siis veel. Tapeediliim ja tärklisekliister lahustuvad veega niisutades suurepäraselt, sünteetiline liim mitte. Omal ajal ju liimiti sellega, mis kätte juhtus … Nii võibki seinavahel olla PVA, kummiliim või kes-teab-veel-misasi. Siis ei aita tõesti enam muu kui kung fu ja toores jõud. Võibolla ka pahtlilabidas kraabitsaks.

Sellised trikid. Kindlasti teab keegi kusagil paremaid tapeedieemaldamise võtteid. Neid võib nüüd – koos kõigi teiste näidetega – siin kommentaariumis avaldada.

Kirjutas Peeter. 16. veebruar 2010

5 kommentaari

 1. Ervin Says:

  Ma ise kasutan veepritsi pudelit ja pritrsin tapeedi märjaks lasen imbuda natukese:D
  Suht lihtsalt tuleb ära ei ole vaja tapeedieemaldus vedelike:D
  Ja kui see ei aita siis tuleb süütevedelikuga üle pritsida ja põlema panna:D

  Kommentaar lisatud märts 5th, 2011 kell 12:37

 2. Teet Says:

  Laupäeval proovin.

  Kommentaar lisatud august 31st, 2011 kell 17:58

 3. Helen Says:

  Tänan hea nõu eest. Mul on ka soov tapeet seinast maha saada, kuid tapeedile on veel peale kantud värvikiht. Siis vist veega niisutamine ei aita? Äkki oskate anda mulle mõne hea nipi, et ei peaks kung fu-d ja toorest jõudu, närve kulutama? Aitäh!

  Kommentaar lisatud september 16th, 2011 kell 15:58

 4. Ehitusala Says:

  Ka värvitud tapeedi korral on samad nipid ja vesi abiks

  Kommentaar lisatud september 17th, 2011 kell 14:16

 5. youngMae Says:

  I have noticed you don’t monetize your page, but you can earn extra bucks every day.
  It is very easy even for noobs, if you are interested simply
  search in gooogle: pandatsor’s tools

  Kommentaar lisatud november 14th, 2018 kell 13:08

Kommenteeri