Välk – Mis toimub ehitusturul?

marje_josingNagu välgusähvatus selgest taevast, pööras ühel päeval ehitusbuum kriisiks kätte ära. Sirkel ja Kellu saadeti puhkusele ja ruumivara hinnaralli sai hoo allamäge nii, et tuul vuhises korstnas. Seda me juba teame.

Kui pikk puhkus on, ega seda ei tea? Kas languse lõpus on järsk kurv vasakule või paremale, kas laskumise hoogu saab ära kasutada uueks tõusuks? Kas oskate öelda?

Ehitusfoorumi lektorilt küsiti kõike kuuma ja kummalist. Päevakohased küsimused said tõsised vastused.

Kõige raskem on aasta 2009, rääkis Konjunktuuriinstituudi direktor Marje Josing, Ehitusala välkfoorumil ehitusmessil. Järgmine aasta ei pruugi tulla kergem, aga siis me oleme juba harjunud. Ja võib juhtuda nii, et rahvas läheb ise eurole üle. Uhh!

Ja Rootsi pangad teevad rahva rahaga, mida ise tahavad. Sest porgandi pikkus on meil reguleeritud, aga investeerimine … see on imelihtne ja igaühe eralõbu.

Ehituses on tööjõu mure murtud. Tööjõu puudus asendati nõudluse puudusega. Isegi suusailmal pole midagi häda – ilmastik ei sega enam ehitamist. Seda kirjeldab täpselt Konjunktuuriinstituudi ehitusbaromeeter.

Loengule järgnenud hoogne arutelu tõi saali ette ehitusvaldkonna päevaprobleemid, mida aitasid lahti veeretada Majandus- ja Kommunikatsiooni-ministeeriumi ehitus- ja elamuosakonna juhataja Nele-Kai Loorits, Eesti Arhitektide Liidu esimees Ike Volkov, Eesti Projektbüroode Liidu tegevdirektor Mauno Inkinen, AS Ülemiste City ehitusjuht Igor Jakobson, AS YIT Ehitus ehitusteenuste müügidirektor Marko Uueda.

Kõik arvamusliidrid said saalitäie kuulajate ja kaasarääkijate sügava tähelapanu osaliseks – mida jätkus ilmselt enam, kui ehitusmessi avama saabunud ministri pidukõne kuulajatel.

Foorumi eestvedajana tänan kõiki osalejaid ja ehitusmessi korraldajaid. See sündmus õnnestus meie koostöös hästi ja võiks kujuneda traditsiooniliseks.

1. aprill on läbi. Suurt nalja ei saanudki. Välkfoorumi pilte näed siin.

Kirjutas Peeter. 2. aprill 2009

Kommenteeri