Noblessneri sadam

Värske kultuuripealinna merepiiril avasilmi jalutades võib märgata huvitavaid väljavaateid.

Noblessneri sadam ehk Peetri sadam on Põhja-Tallinnas, Kalamaja kalmistupargi taga, Miinisadama ja Lennusadama vahel. Tööstuse 48, BLRT Grupp, Tallinna laevaremonditehas.

Tallinna südalinnast on siia 5 minuti tee. Bussipeatus on maja ees – Volta, buss nr 3. Jala või jalgrattal tulles – rannapromenaadi veel ei ole, aga kultuurikilomeetri kergliiklustee piki vana raudteetammi kulgeb Linnahalli, Kultuurikatla, Lennusadama ja Meremuuseumi vesilennukite angaaride juurest.

Ajalugu, arhitektuur, mälestised. Laevatehas rajati eelmise sajandi algul ja esimese ilmasõja ajal ehitati siin Tsaari-Venemaa allveelaevu (Robert Nerman, PM 2006).

18 arhitektuurimälestist – ehitised aastatest 1914-1915 – Noblessneri laevatehase veetorn-elamu, administratiivhoone, Tööstuse tänava poolne metallaed koos väravatega, laevatehase elling, ladu, akumulaatoritsehh, elektrijaam koos korstnaga, raudteeviadukt, värvilise metalli valukoja korsten, abi-remonditsehh, koostetsehh, laevaehitustsehh ja valukoda korstnaga, laevasüsteemide tsehh, inseneride elamu, inseneride elamu kuur, jääkelder, pesuköök, tall-tõllakuur – paiknevad Noblessneri sadama alal ja kõrvalkruntidel, Tööstuse 46, 48, 52 (Kultuurimälestiste register).

Noblessneri jahisadam on laevatehase kõrval, jahisadama operaator on Sailinvest – Port Noblessner. Sadama arendaja on avamerepurjetaja ja arhitekt Jaanus Tamme – Äripäev, Päevaleht.

Kultuur Noblessneri valukojas. Tõnu Kaljuste korraldamisel toimuvad Nargen festivali kontserdid, Veljo Tormise ja Arvo Pärdi pidunädalate sündmused, 2011 etendus Wagneri Parsifal. Ka teised üritused. Motonäitus MOMA 2010. Etenduspaik – Epl. Valukoja taasavamine – pilt.

Üks meresinine unistus – ehk randub siin kultuurisadamas ka Louis Kahn’i projekteeritud ja Pittsburgh’is ehitatud laulupraam – Point Counterpoint II. Symphony barge by Louis Kahn. Lavalaeva omanik ja dirigent Robert Boudreau soovib tuua kontserdipraami Eestisse 2011 suvel – AWSO tour.

Noblessneri sadam on põnev koht. Sajandivanune miljöö, linna ja mere suunas avanev ja arenev ruum.

Noblessneri sadama pildid – Ehitusala.ee

Kirjutas Peeter. 1. veebruar 2011

Kommenteeri