Kalevipojad

Kalevipojad on Kanal 2 uus telesari, kus sangariteks kodust võõrsile pagenud eesti mehed. Laialtlevinud kõnepruugis nimetatakse neid – ehitajad Soomes leiba teenimas.

Ehitajad Eestist on – Kalevipoegade seriaali põhjal – siiski vaid eluheidikutest jobud. Selliste tüüpidega teleekraanil kohtumine meeldib kindlasti kõigile, kes end ise samas rollis tunnevad või nende üle naerda soovivad. 50-aastane torisev vana-kooli-mees, 40-aastane lootusetult võlgades ja (ehitus)oskusteta töötu, 30-aastane “brigadir”, eluvend ja mitmenaisepidaja ning 20-aastane süüdimatu nolk. Kaasaelajaid peaks jätkuma, sest mõlemal pool Soome lahte on ehitajate erinevaid tüüpe veel palju rohkem.

Tragikoomiliste tegelaste kehastamine telekraanil on artistidel õnnestunud suurepäraselt. Vahtplastist kiivriga labidamees on eriti vahva. Näitlejad saavad oma tööga hakkama sama hästi, kui tublid ehitajad Soomes. TV-staarid töömeestena on Andres Mähar (Anti), Ivo Uukkivi (Indrek), Vello Janson (Harald), Pääru Oja (Heiko). Soomlasest peremehe ja Viru hotelli ehitaja rollis on Asko Sahlman.

Võõrtööliste elu on värvikas ja seda on ka varem telepurgis ilmekalt demonstreeritud. Kaheksakümnendatel, Soome teleka kuldaegadel Eestis, seiklesid Briti müüriladujad Saksas. Seebi nimi oli “Auf Wiedersehen, Pet” ehk “Näkemiin vaan, muru!” ja aastakümneid hiljem püüti seda sarja ka taaselustada (1983-1986 ja 2002-2004). Üks peategelastest kandis naljakat nime Oz Osborne, keda mängis kitarrikantri harrastaja Jimmy Nail. Nalja sai palju, nagu meie kandis öeldakse.

Teisipäeva õhtul saame näha, mida kõike veel juhtuda võib, kui ehitusplatsil kohtuvad Eesti ja Soome.

Lisalektüür:
YLE – Kalevipojat Suomea rakentamassa.
Delfi – Eesti töömees: kui oled korralik ja töökas, on Soome tööandjad väga viisakad ja lahked.

Kirjutas Peeter. 20. september 2011

Kommenteeri