Ehitusala suvekool 2009 Soomaal

DSC_7951Ehitusala suvekool VANA HEA PUIDUST MAJA toimus 7.-8. augustil 2009 Soomaal. Kahe koolituspäeva kavas olid loengud ja matk maa-arhitektuuri radadel. PILDID

Toimunu ümberjutustamine on siinkohal vaid katse kirjeldada sündmusi, ega suuda veebis taasluua ürituse hinge ja sisu, toon välja vaid mõned üksikasjad ja mõtted.

Soomaa võõrustas Ehitusala suvekooli lahkelt. Soe ja särav suveilm, mida värskendas vihmasähvak, oli harjumuspärasest “Eesti keskmisest suusailmast” selgelt erinev.

DSC_8047Loengud toimusid Soomaa rahvuspargi külastuskeskuses Kõrtsi-Tõramaal ja Tipu külas, vanas Tipu koolimajas.

Heiki Pärdi ettekande teema oli Suure-Jaani, Vändra, Tori ja Kõpu kandi maa-arhitektuurist. Vabaõhumuuseumi teadusdirektor Heiki Pärdi on eesti taluarhitektuuri tundja, kelle koostatud on kogumiku – Eesti taluhäärberid – kaks köidet ja ilmumas on järgmine osa samas sarjas.

Lea Stroh rääkis hoonete kultuuriloolisest väärtusest ja suutis teema muuta kuulajatele sedavõrd köitvaks, et loeng jätkus poole lõunapausi võrra ja sellestki jäi väheks. Rootsi kogemus ja 35 aasatat tööd ehitushoolde konsultandina on Lea Strohi jagamist väärt teadmistepagas. Loe lisaks www.tapeedil.com

DSC_8033Kalle Pilt luges puidu kahjustustest ja renoveerimisest. Kui punaseks maalitud puitmaja sajandivanuses klassiruumis on “koolipinkideks” pehkinud põrandatalad ja kooliõpetajaks ehitusinsener, puitkonstruktsioonide ja biokahjustuste spetsialist, kes ei kasuta kuulajate tähelepanu haaramiseks abivahendina arvutipresentatsiooni, võib ettekannet iseloomustada – puust ette ja punaseks. Kõnekäänu tähenduse ülekandmine on siin loomulikult omal kohal.

Koolipäeva kokkuvõtteks said kõik 47 osalejat – Ehitusala suvekooli tunnistuse ja õhtusöögi Tipu kooliköögist. Öö saabus Öördi järve ääres.

Soomaa 063Laupäva hommikune matk. Dagmar Hoder, Tipu koolimaja perenaine, viis suvekoolilised Tipu küla loodusradadele ja renoveeritud puitmajade juurde. Matkajuhi abilised olid kogenud Soomaa giidid Madis Oras ja Algis Martsoo.

Dagmari teadmised loodusest ja kultuurist (eesti, saksa ja ladina keeles), tema pühendumus ja rõõmsameelsus, muutsid need päevad kustumatuks elamuseks kogu seltskonnale.

Neli majaperemeest olid nõus tutvustama oma kogemusi talude renoveerimisel ja neile kuulub matkajate tänu võõrustamise eest.

Avo Roosma tervitas meid Pauna talu terassil ja nimetas end naljatades maja heauskseks ostjaks. Soomaa võib-olla kõige kaunimal jõekäärul on Villem Reimanni sünnikodu, mis paari aasta pärast suurmehe 150 sünniaastapäeva tähistab. Pooteist sajandit tagasi, enne esimest laulupidu, elas siin soode vahel kirjaoskaja maarahvas. Praegu on maja vääriliselt korras hoitud.

DSC_8285Tõnis Korts, Sonni talu peremees, näitas kunagist asunikutalu, kus nüüd on perele hubane suvekodu. Viljandi maavanem (kt) on taastanud vana maja Sakala kõrgustikust eemal, kohas, kuhu suurvee ajal vaid paadiga pääseb. Ühepuulootsikud aia taga on tehtud oma kätega ja vana meistri õpetuse järgi. Tube kaunistavad tekstiilikunstnikust abikaasa kätetöö ja seinal ilutseb peaministri tänukiri kauni kodu loojale. Nüüd lisandus ka Ehitusala suvekooli tunnistus.

Maja renoveerimise vaev ja majavammiga võitlemine on juba pikem lugu ja muidugi seotud Soomaa viienda aastaajaga.

DSC_8426Kalev Laanpere, Tipu talu peremees, elektriinsener, kelle tütar on pealinnas arhitektiks,  jutustas uskumatuid lugusid ja see mis silmale näha – oli veel uskumatum.

Aastate jooksul on ta koos vennaga arendanud Tipu ja Kaasiku talu, täitnud krundi pinnasega, rajanud sinna viis seisva veega tiiki, ehitanud mitmeid ja mitmeid hooneid, mis kerkivad võsast kui tondilossid. Kahekorruselise saunamaja eluohtlikku terrassi kutsutakse kaptenisillaks. Rehemajas on säilinud reheahi, maja taga on bassein – ainus kuiv koht Soomaal … Sürrealistlik – see sõna sai minu jaoks siin tähenduse.

Madis Oras, Auru talu peremees, kutsus Ehitusala suvekooli Soomaale ja lõpuks viis huvilised ka oma rehemaja vaatama.

Ja ongi kõik. Suur tänu kõigile osalejatele, vasuvõtjatele, lektoritele, kokkadele ja koristajatele – rutiinist väljunud koolituse ja mõnusa koosolemise eest. Palun kirjutage, kus me järgmisel suvel kokku saame.

Peeter Pihlak, Ehitusala suvekooli ja Ehitusala seminaride korraldaja

Kirjutas Peeter. 12. august 2009

Kommenteeri