Akustikaseminar tuleb raginal-mürinal

grammofonJuhtus jälle selline hea seminar, et kõigile ei jätku ruumi.

Märtsi alguspäevadel kirjutasin kutse Ehitusala Akustkapäeva seminarile. Saatsin selle ehitusala spetsialistidele ja seadsin kirjasaajateks päris suure hulga adressaate, et info ikka kõigile kohale jõuaks. Postitusprogramm tiksutas e-kirju mitu päeva. Esimesed akustikahuvilised registreerisid seminarile neljapäeva ennelõunal ja tööpäeva lõpuks oli nimekirjas rohkem kuulajaid, kui seminarisaali mahub. 100-le kohale mitukümmend inimest üle registreeritud. Ilmselgelt tähendas see registreerimise lõppu ja kahjuks jäid paljud huvilised ukse taha.

Mis nüüd saab? Seminar toimub. 28. märtsil pääseb kuulama 100 inimest registreerimisjärjekorra põhjal. Teised peavad ootama järgmist võimalust ja loodan et see tuleb õige pea. Kui kõik laabub, on järgmine akustikaseminar aprillis või mais. Aga kui ei lähe nii hästi, siis on kevadel teised seminarid.

Seminari osalejate nimekiri ja päevakava on siin – Akustikapaev 2014.

Kirjutas Ehitusala. 11. märts 2014

Ökomäss 2013

ökomäss-2013Ökomäss toimub 20.-22. septembril Tallinnas – Telliskivi loomelinnakus, Telliskivi 60A. Ühistranspordiga kohale – tramm 1 ja 2, Telliskivi peatusest on paarsada meetrit.

* * * * *

Kolmas Ökomäss on kultuuri ja keskkonna kohtumispaik
PRESSITEADE, 17. september 2013

Selle nädala reedest pühapäevani toimuv kolmas Ökomäss pakub oskusteavet ja temaatilist meelelahutust kõigile, kes tunnevad huvi keskkonna- ja kultuuriteadliku ehitamise vastu. Ürituse raames kuulutatakse välja eterniidile püstitatava mälestusmärgi kavandi võistluse võitja. Traditsiooniliseks saanud perefestival kuulub sel aastal nii Kultuuripärandiaasta kui ka Keskkonnahariduse programmidesse. Sissepääs üritusele on tasuta.

Ürituse koordinaatori, Säästva Renoveerimise Infokeskuse juhataja Tarmo Elvisto sõnul on ürituse üheks eesmärgiks inspireerida inimesi astuma konkreetseid samme parema elukeskkonna nimel.

„Keskkond, kus me elame, mõjutab oluliselt nii meie tervist kui ka enesetunnet palju laiemas mõttes. Ning selle keskkonna loomine on paljuski meie enda kätes. Ökomäss jagab ühelt poolt soovijatele õpetust, kuidas saab ruumi enda ümber palju sõbralikumaks ümber kujundada, teiselt poolt aga loodame tõmmata palju rohkem tähelepanu öko- ja säästlikkuse teemadele laiemas plaanis,“ rääkis Elvisto.

Ökomäss algab 20. septembril kell 10 seminariga “Hoonete energiatõhusus hoides kultuuri ja keskkonda”, kus käsitletakse viimase aja ökoehituse ja energiasäästu värskeid uuringuid, mis on teostatud nii Eesti kui ka teiste Läänemere äärsete riikide erialaspetsialistide poolt. Kell 15 avab perefestivali pidulikult keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus. Kokku toimub kolme päeva jooksul kümneid koolitusi ning õpitubasid nii täiskasvanutele kui lastele, lisaks ulatuslik kultuuriprogramm, kuhu kuuluvad filmide linastused, näitused ja installatsioonid. Ürituse kava leiab veebilehelt ecomess.eu.

22. septembril kell 14 kuulutatakse välja Eesti Vabaõhumuuseumi poolt korraldatud eterniidile püstitatava mäletustemärgi kavandi võitsluse võitja. Võitjat premeeritakse 200 eurose auhinnarahaga ning tema kavandi järgi valmib mälestusmärk, mis püstitatakse Eesti Vabaõhumuuseumisse kavandatava kolhoosielamu asukohale.

Ökomässu korraldajad on Säästva Renoveerimise Infokeskus ja Eesti Vabaõhumuuseum.

* * * * *

Ökomäss Facebookis ja Ehitusala nupp..

Kirjutas Ehitusala. 19. september 2013

TAB 2013

tabTallinna arhitektuuribiennaali näitused on avatud kuni septembri lõpuni.

TABi kuraatorinäitus välisministeeriumi kuulsas kilukarbisaalis on avatud K-P kl 12-19, kuni 29.09. (tasuta). See on ka harukordne võimalus näha seda seni avalikkusele suletud olnud erilist ruumi, mille lagi on kaetud kilukarpidega, kuna nõukogude ajale omane materjalidepuudus sundis arhitekte otsima eriti nutikaid lahendusi. Näitusel on väljas 12 Eesti ja rahvusvahelise arhitektuuribüroo visioonid kaheteistkümne Tallinnas nõukogude ajastul ehitatud hoone kohta. Näitusele pääseb Tomomi Hayashi poolt spetsiaalselt selleks ehitatud trepi/installatsiooni kaudu otse Lauteri tänavalt.

TABi rahvusvaheline arhitektuurikoolide näitus on avatud Linnahalli fuajees K-P kl 12-19 kuni 29. septembrini (tasuta). TABi visioonivõistluse tööde näitus on avatud Eesti Arhitektuurimuuseumis K-P kuni 22. septembrini.

rapla-kekRapla KEK

Tallinna arhitektuuribiennaali raames korraldab Linnalabor Rapla KEKi kontorihoone näitel maa-asulate endiste keskusehoonete taaskasutamise töötoa. Töötuba juhivad üle Euroopa tuntud linnauurimise eksperdid kollektiivist Failed Architecture. Töötuba korraldatakse koostöös Eesti Arhitektuurikeskuse ja arhitektuuribürooga b210.

Rapla KEKi haldushoone projekteeris arhitekt Toomas Rein. Kaheksanurkne hoone valmis 1977. aastal.

Rapla KEKi töötuba toimub 20.-24.9.2013. Esitlus ja avalik arutelu on 24. septembril kell 18:00 Rapla KEKi hoones ja 27. septembril Tallinnas Disainiööl.

Kirjutas Ehitusala. 19. september 2013

Muinsuskaitsja muuseumist

Laureaat Metslang ja minister Lang surusid kätt ja tiitel on jagatud – Aasta muinsuskaitsja muuseumist 2012. Suure kirjatöö eest pälvis tunnustuse Vana maamaja käsiraamatu koostaja Joosep Metslang Eesti Vabaõhumuuseumi maa-arhitektuuri keskusest. Raamatu kallal krabistasid lehti ka Heiki Pärdi, Elo Lutsepp, Andres Tali, Kaari Metslang ja kirjastus Tammerraamat. Kirjutajaid ja toimetajaid, uurijaid ja pildistajaid on kaante vahel veel enam. Palju õnne Joosep, palju õnne kõigile.

Ahvenamaa kirik vana maamaja

Kirjutas Ehitusala. 1. veebruar 2013

Aasta puitehitis 2012 – Emil Urbeli projekteeritud Kukemõisa talu

Täna kuulutati Eesti Rahvusraamatukogus välja konkursi Aasta puitehitis 2012 võitja. Puitehitiste konkursi peaauhinna vääriliseks tunnistati arhitekt Emil Urbeli projekteeritud Kukemõisa talu Järvamaal.

Auhinna andis üle Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves. Puitehitise omanik sai majamärgi tunnustusena puidu kui loodusliku ja taastuva ehitusmaterjali kasutamise eest.

Kukemõisa talu on lihtsa ja selge vormiga uuenduslik ehitis, milles puit on oskuslikult põimitud vana talu alusmüüriga. Lahendus, milles must puidust sindlitega kaetud kuubik näib justkui vana alusmüüri kohal hõljuvat, väärtustab nii varemeid kui modernset uusehitust. Puitu (ja vineeri) on oskuslikult kasutatud nii interjööris kui ka eksterjööris.

Kompleks näitab kätte suuna, et moodne maaehitus võiks tähendada lisaks traditsioonilistele materjalidele ja töövõtetele ka uusi tehnoloogiad ning arhitektuuri tipptaset. Hooned on kavandatud mõnuga ning toetavad omanike elustiili.

Aasta puitehitis 2012 peaauhinna, 2000 eurot,  paneb välja  Eesti Kultuurkapital. Tänavu kümnendat korda toimuvat Aasta puitehitise konkurssi korraldab Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit puidukasutust edendava programmi Puuinfo raames. Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu EMPL teade.

Aasta puitehitis 2012, Kukemõisa talu Järvamaal

Villa Nurklik, arhitekt Emil Urbel. Aasta puitehitis 2012. Kukemõisa talu, Järvamaa.

Kirjutas Ehitusala. 8. november 2012

Ehitusinseneri õpe Tartus ja Tallinnas

Ehitusala spetsialistide kraadiõpe on tõusnud kõneaineks haridusreformi rakendamisel ja räägitakse kokkutõmbamisest. Haridusministeerium soovitab ülikoolidel kokku leppida, kuidas ehitusinsenere tulevikus koolitama peaks. ERR: Maaülikool peab loobuma osaliselt ehitusinseneride koolitamisest.

Eestis koolitatakse ehitusinsenere kahes ülikoolis ja kaks võimalust eriala õppimiseks on Tartus. Tehnikateaduse magistrikraadi võib saada viieaastase õppekava omandamisel nii Maaülikoolis kui ka Tallinna Tehnikaülikoolis.

  • Tallinna Tehnikaülikooli ehitusteaduskonnas on ehitusinseneride, arhitektide ja ehitusala spetsaialistide väljaõpe bakalauruse ja magistri õppekavade alusel. Lisaks ehitus ja keskkonnatehnika doktoriõpe.
  • TTÜ Tartu kolledz valmistab ette ehitusinsenere ehitiste restaureerimise ning ehitiste projekteerimise ja arhitektuuri erialadel.
  • Eesti Maaülikooli Metsandus- ja maaehitusinstituut valmistab ette ehitusinsenere maaehituse erialal.
  • Tallinna Tehnikakõrgkooli ehitusteaduskonnas on ehitusspetsialistidele neljaaastased rakenduskõrghariduse õppekavad – hoonete ehitus, teedeehitus, rakendusgeodeesia.

Hea et koolitavad, hea et räägivad ja reformivad. Ajal kui buumivaba ehitus pakub vähe kõneainet, ise- ja kutseõppinud ehitajad pagevad parematele töömaadele naaberriikides ning arhitekte õpetatakse kolmes Eesti kõrgkoolis (lisaks sise- ja maastikuarhitekte mitmes akadeemias), on hea, et tähelepanu jätkub ka ehitusinseneridele.

Kirjutas Ehitusala. 18. oktoober 2012

Soome elamumess 2012

13. juulil avatakse 43. Soome elamumess, seekord Tamperes.

Elamumessi peateemad on sel aastal moodne aedlinn ja köök. Messialal on avatud 27 elamut (eramud, paaris-, rida- ja korterelamud; korterite suurused on vahemikus 30–240 m2),  näha saab 39 messiobjekti. Kogu ala on lahendatud kompleksselt, silmas pidades inimeste tänapäevaseid vajadusi ja kaasaegset arhitektuuri,  loomulikult  energiasäästlikkust ja ökoloogiliselt võimalikult väikese jalajälje jätmist. Messiala on  jaotatud temaatilisteks tänavateks ja eramud paiknevad suurtest majadest veidi eemal. Suomen Asuntomessut korraldab elamumesse aastast 1970. Tampere elamumess on avatud 13.7.-12.8.2012.

Kuidas messile sõita?

Messireis Tampere elamumessile – 13. juulil (messi esimene päev).
Info messide korralduse ja messireiside kohta – Reet Sink, 5058300, Messiproff.ee

Vuores asuntomessualue VirtualTampere.

Kirjutas Ehitusala. 1. juuli 2012

Üks väike aste

Veneagne kultuuripalee

Haapsalu kultuurikeskus on ehitatud 1975 aastal. Stagnaaja pärand on riknev ja kolossaalne kultuurimaja lagunes aastate jooksul. Hoone rekonstrueeriti 2008-2011. Haapsalu linnavalitsus korraldas riigihanke, projekteerimise ja ehituse. Euroopa Regionaalarengu Fond eraldas toetuseks 33,7 miljonit krooni.

Projektist oli välja jäänud

Ligipääsetavus. Peale ehitustöö lõppu selgus, nagu ikka, et üht-teist on ununenud. Ei tulnud meelde ei tellijale, projekteerijale ega ehitajale, et see mõni trepiaste on liikumispuudega inimestele ületamatu takistus. Otsustati see asi joonde ajada tagantjärele. Haapsalu linnavalitsus leidis veel umbes tuhat eurot, riigieelarvest saadi lisaks 5690 eurot ja osteti lift.

Invalift

Invatõstuki esimene sõit koos ratastooliga lõppes poolel teel. Elektriratastooli kasutav liikumispuudega inimene sõitis lifti, piirded sulgusid, invatõstuk nõksatas ja takerdus trepiastme taha. Haapsalu kultuurikeskuse lukustatud infalifti avamiseks ja inimese väljapäästmiseks kulus poolteist tundi, kirjutab Läänlane.

Haapsalus liigub palju puudega inimesi, siin on sanatooriumid ja taastusraviasutused. Haapsalu inimesed on liikumispuudega kaaskodanike suhtes vastutulelikud ja abivalmis. Haapsalu linn on olnud puudega inimestele sõbralik koht. Mujal Eestis ei ole olukord nii hea. Kui ligipääsetav meie maa tegelikult on?

See lugu ei ole puudega inimestest!

Kirjutas Peeter. 2. juuni 2012

Täna ehitusmessil – aasta katus ja maailma katus

Neljapäev, 12. aprill 2012 on ehitusmessi teine päev. 16. rahvusvaheline ehitusmess Eesti ehitab 2012 on avatud 10:00-18:00. Messihallides on 236 eksponenti ja seminariruumides toimuvad saaliüritused.

12:00-14:00 – AASTA KATUS.
Messikeskuse A2 seminariruum.

  • Detlef Stauch, IFD peasekretär, annab üle maailma parima metallkatuse auhinna. Ahhaa Keskuse katuselahenduse ehitas Nordecon AS.
  • Aasta Katus 2011. Konkursi nominentide tutvustus ja võitjate väljakuulutamine neljas kategoorias – lamekatus,  kivikatus, metallkatus, rahvuslik katus. Eesti Katuse- ja Fassaadimeistrite Liit.

13:00–16:00 – Ehitusvaldkonnas antav kõrgharidus Tallinna Tehnikaülikoolis. Andrus Keevallik, Tallina Tehnikaülikooli rektor. Seminari korraldab Eesti Kütte- ja Ventilatsiooniinseneride Ühendus. Messikeskuse A1 konverentsisaal.

16:00–17:00 – Criteria for Future Development of „High-Performance” Buildings. Marlen Schurig, Fraunhofer Institute for Building Physics, Department Energy Systems. Seminari korraldab Tartu Teaduspark SA. Messikeskuse A1 konverentsisaal.

Homme on messil seminar Puidupäev, mille korraldavad Puitmajaklaster, FaBBi projekt ja Ehitusala OÜ.

Täna, kosmonautikapäeval … https://www.facebook.com/ehitusala/posts/124484467675839

Kirjutas Ehitusala. 12. aprill 2012

Eesti suurim ehitusmess

Eesti suurim mess on ehitusmess. Eesti suurim ehitusmess on Eesti ehitab 2012.

Kui suur see suur tegelikult on, peab oma silmaga nägema – 11.-14. aprillil, kolmapäevast laupäevani, Eesti Näituste messikeskuses, Pirita tee 28, Tallinnas.

Ehitusmessi piletid uksel on 1,9-4,5 €. Messi eksponendid ja osalejad jagavad oma klientidele tasuta kutseid. Messipääsmeid võib otsida ka facebooki avarustes – Ehitusmess, 16. rahvusvaheline ehitusmess Eesti ehitab 2012.

Ehitusmess on avatud

Kolmapäev,
11. aprill, 11-18
Neljapäev,
12. aprill, 10-18
Reede,
13. aprill, 10-18
Laupäev,
14. aprill, 10-17

Reedel on messikeskuse konverentsisaalis seminar Puidupäev ehitusmessil. Seminarile on registreerunud 465 osalejat.

Kirjutas Ehitusala. 10. aprill 2012

Vana maamaja käsiraamat

2012 aasta kevadel on ilmunud mitu head ehitusraamatut. Bestselleriks nende hulgas on tõusnud Vana maamaja käsiraamat.

See on erakordne raamat – nii põhjalikku maamaja taastamise ja ehitamise õpikut ei ole varem Eestis ilmunud. Vana maamaja käsiraamatu koostaja on Eesti Vabaõhumuuseumi teadur Joosep Metslang ja raamat valmis paarikümne spetsialisti koostöös.

Raamatu esimeses osas – Maa-arhitektuur ja maastik – antakse põgus ülevaade eesti taluhoonete arengust. Teises osas – Taastamise eeltööd – selgitatakse, mida tuleb teha enne ehitustööde algust. Kolmas osa on kõige mahukam – Vana maamaja taastamine. Head ehituslahendused vanale majale sobivad nii maal kui linnas.

Käsiraamatu tarkused on nüüd soliidselt kõvade kaante vahele surutud. Ava raamat ja avasta oma maja väärtus.

Kirjutas Peeter. 5. aprill 2012

Palkehituse loo litsents

Igal lool on oma algus, lõpp ja tagajärg. Pea kolm aastat tagasi, 14. juunil 2009, kirjutasin Ehitusala blogis jutujupi Palkehituse koolitus. Sellest, kuidas Vabaõhumuuseumis rahvusliku ehituse head tava au sees hoitakse ja käsitöötraditsioone huvilistele ette näidatakse.

Kuidas ma ise sellele koolitusele kõrvaltvaatajaks sattusin, on omaette pikem lugu. Lühidalt öeldes käisid toredad inimesed Vabaõhumuuseumist kolmekesi kahel Ehitusala seminaril ja siis kutsusid mind vastu – palkmaja kursusele.

Aastatetaguse blogiposti lisaks on loo juures pildid ja videoklipp, mille ma toona oma seebikarbiga Rocca al Mares üles võtsin ning veebi riputasin. Pildimaterjal on praegugi näha Picasa Ehitusala pildialbumis ja YouTube Ehitusala profiili lehel.

Aga nüüd – täna õhtul – tuli üllatav tagasiside juutuubist! “Dear Ehitusala,” kirjutab no_reply@youtube.com, “Your video, Palkehituse koolitus 2009 Vabaõhumuuseumis, may have content that is owned or licensed by UMG and IODA.” … Hoiatus jätkus veel mõnel real.

Guugeldades UMG ja IODA mõtlen, et mis siis nüüd juhtus? Oli see kurikuulsa ACTA valvas silm või anonüümse hoiataja terav näpp?

Kirjutas Ehitusala. 13. märts 2012

Meie Põhuteater

1. oktoobril 2011 avati NO99 Põhuteatri uksed linnarahvale viimast korda kaemiseks, et seejärel black box lõplikult sulgeda.

Põhuteatri maja, ehituse ja arhitektuuri eksperiment Skoone bastionil, kestis viis kuud. Täpselt teatritegijate plaani järgi, maist oktoobrini.

On seda vähe või palju? Arhitektuuri kohta vähe, arvavad mõned, aga teatri kohta … Lavastuse, installatsiooni, eksperimendi, musta kuubiku ja põhumaja kohta? Kas arhitektuur on ajalik või ajatu? Aga teater? Kõik kaob, mõni asi on veidi püsivam.

Teatrimajast väljudes jääb näppu vaid kavaleht. Kuhu etendus kadus? Teatri ime on sarnane sellega, no näiteks, mida me teeme Ehitusala seminaridel, kus pildid ja sõnad hõljuvad ruumis ja see ongi väärtus.

Ehituskunsti ime sündis Põhuteatris läbi lavastuse. Hoone kõrgus ja kestvus, tulepüsivus ja energiatõhusus ei olnud imelised. Põhust sein oli vaid dekoratsioon. Milline teine lavakujundus ja teatridekoratsioon on pälvinud sellise surematu kuulsuse – ka nende jaoks, kes teatrisse ei jõudnud? Teater tegi ehitise uhkeks ja näitas, et arhitektuur on kunst.

Etendus on selleks korraks läbi ja must kuup tühjaks tehtud. Sündmus jääb meelde ja hinge. Midagi ei ole kadunud.

Põhuteater 1.05.2011-1.10.2011. Saluut NO99 ja Salto. Foto: SRIK.

Kirjutas Ehitusala. 5. oktoober 2011

Kalevipojad

Kalevipojad on Kanal 2 uus telesari, kus sangariteks kodust võõrsile pagenud eesti mehed. Laialtlevinud kõnepruugis nimetatakse neid – ehitajad Soomes leiba teenimas.

Ehitajad Eestist on – Kalevipoegade seriaali põhjal – siiski vaid eluheidikutest jobud. Selliste tüüpidega teleekraanil kohtumine meeldib kindlasti kõigile, kes end ise samas rollis tunnevad või nende üle naerda soovivad. 50-aastane torisev vana-kooli-mees, 40-aastane lootusetult võlgades ja (ehitus)oskusteta töötu, 30-aastane “brigadir”, eluvend ja mitmenaisepidaja ning 20-aastane süüdimatu nolk. Kaasaelajaid peaks jätkuma, sest mõlemal pool Soome lahte on ehitajate erinevaid tüüpe veel palju rohkem.

Tragikoomiliste tegelaste kehastamine telekraanil on artistidel õnnestunud suurepäraselt. Vahtplastist kiivriga labidamees on eriti vahva. Näitlejad saavad oma tööga hakkama sama hästi, kui tublid ehitajad Soomes. TV-staarid töömeestena on Andres Mähar (Anti), Ivo Uukkivi (Indrek), Vello Janson (Harald), Pääru Oja (Heiko). Soomlasest peremehe ja Viru hotelli ehitaja rollis on Asko Sahlman.

Võõrtööliste elu on värvikas ja seda on ka varem telepurgis ilmekalt demonstreeritud. Kaheksakümnendatel, Soome teleka kuldaegadel Eestis, seiklesid Briti müüriladujad Saksas. Seebi nimi oli “Auf Wiedersehen, Pet” ehk “Näkemiin vaan, muru!” ja aastakümneid hiljem püüti seda sarja ka taaselustada (1983-1986 ja 2002-2004). Üks peategelastest kandis naljakat nime Oz Osborne, keda mängis kitarrikantri harrastaja Jimmy Nail. Nalja sai palju, nagu meie kandis öeldakse.

Teisipäeva õhtul saame näha, mida kõike veel juhtuda võib, kui ehitusplatsil kohtuvad Eesti ja Soome.

Lisalektüür:
YLE – Kalevipojat Suomea rakentamassa.
Delfi – Eesti töömees: kui oled korralik ja töökas, on Soome tööandjad väga viisakad ja lahked.

Kirjutas Peeter. 20. september 2011

Ökomässu järelkaja

Kõige populaarsem küsimus, millele Ökomässu korraldajad möödunud nädalavahetusel veel vastata ei osanud, kõlas – millal toimub jägmine Ökomäss? Huh! Ei tea jah.

Seekordne festival tõmbas ligi mahemeelseid mässajaid lähedalt ja kaugelt (8.-11.9.2011 Telliskivi loomelinnakus). Reedene seminaripäev oli kõige rahvarohkem ja sellest on siinpool eriti hea meel. Ökomässu seminar õnnestus SRIK-i ja Ehitusala koostöös.

Nagu üritustel tavaks, küsisid paljud huvilised, et miks Ökomässu kohta üldse nii vähe teavet jagatakse? Info levis internetis, ajalehes, raadios, teles ja tänaval. Ökomässu online kajastuse napp kokkuvõte ehk mida nad räägivad ja kirjutavad:

Mõned Ökomässu osalejad on ka blogipidajad ja kirjaosavad:

***

Liiga vähe? Kellele seekord infot nappis, eks siis vaatasid sinnapoole, kus Ökomässu sedapuhku EI märgatud: Roheline värav “ökomäss“, Bioneer “ökomäss“, Maaleht, Päevaleht, Äripäev, Ehitusuudised, Õhtuleht, Terevisioon, Ringvaade, TV3, Vikerraadio …

Tulevikus paremini! Ökovestluse võimalused info jagamiseks: Uus ökofoorum (okofoorum.estdr.org), Keskkonnafoorum (keskkond.forumotion.net), Naisteka foorumi ökonurk (naistekas.delfi.ee/foorum/list.php?88), Keskkonnaabi (erikpuura.wordpress.com), Roheline tee (roheline-tee.blogspot.com), blogid, foorumid, facebook, twitter … …

Juhuslik tsitaat, tabas ökonaelapea pihta. Pilleriin.ee: “ning selle, et Ökomässu raames oli töötuba, mille käigus õpetati kõigest kättejuhtuvast midagi ilusat tegema, nojah, selle lugesin ka linnas plakatilt veerand tundi peale töökoja algust. ei jõua kõigega kursis olla, kui ühel laupäeval toimub NII palju asju

***

Kirjutas Ehitusala. 16. september 2011

Bauhof ja Bauhaus või Ehitushoov ja Ehitusmaja

Palju elevust tekitanud uus keeleseadus toob kaasa muudatused ka nimede kasutamises. Võõrkeelsete nimedega ehitusettevõtted, ehituskaubamajad ja ehituspoed on uuenduste ootel.

“1. juulist jõustuv uus keeleseadus sunnib Eesti ettevõtjaid, kes oma nimes kasutavad võõrkeelseid sõnu, neid riigikeelde tõlkima”, kirjutab E24 Majandus. “Jõustuv keeleseadus toob tänavapilti rohkem eesti keelt”, väidab Delfi Majandus.

Palavad tervitused keeleseadustajatele ja -seadistajatele. Tõlgime kõik ära! Sõnastikud on meil olemas või kui ei ole, siis poest ikka saab. Google tõlge ei ole keeleseadusega kursis.

Mis Bau? Miks Baufof, milleks Bauhaus? Miks “nemetskimi bukvami”? Kooskõlas uue seadusepügalaga ja koduselt kõlavad – Ehitushoov ja Ehitusmaja.

:-/ Ei ole aprill, on juuni. Disainiuuendused via Pixel.

Kirjutas Peeter. 21. juuni 2011

Kadriorgu jalutama

Raamatusarja Jalutaja teejuht uus raamat Kadriorg on nüüd müügil. Mõned pildid raamatust.

Arhitektuurikirjastus Solness kutsub jalutuskäigule Kadriorus. Ringkäiku juhivad raamatu autorid.

  • Kolmapäeval, 4. mail – arhitektuuriteadlane Karen Jagodin.
  • Teisipäeval, 10. mail – ajaloolane Robert Nerman.

Jalutuskäik algub päikesekella juures kell 18. Palume ette registreerida 6457189 või liina.janes@tallinnlv.ee

Vaata ka muinsuskaitsekuu 2011 nende ja teiste ürituste kava.

.

Kirjutas Peeter. 17. aprill 2011

Ehitusmess.ee

Ehitusmess on avatud. Eesti ehitab Estbuild 2011 lõi uksed valla 6. aprillil. Kell 12 kuulutas majandusminister Juhan Parts Eesti Näituste messikeskuses neli päeva kestva ehitusala suursündmuse avatuks.

Kaheksa minutit hiljem avati veel teine ehitusmess, mis on seni vähem tähelepanu pälvinud. Eesti Interneti Sihtasutus registreeris kell 12:08 domeeni ehitusmess.ee. Registreerijaks on Kava.ee TV24 OÜ.  Ehitusmess.ee veebileht siiski veel avatud ei ole.

6. aprillil vabanes ligi 38000 .ee alamdomeeni, mille õigused seniste kasutajate poolt, domeenireformi käigus, uuendamata jäid. Samal päeval registreeriti neist uuesti umbes 1500 domeeni, nende hulgas ka ehitusmess.ee.

Ehitusega seotud ja veebiaadressiks sobivad sõnad, mis seni ümberregistreerimata, neid on veel päris palju. Ehitus, ehitamine, ehitaja ja teised sarnased sõnavundamendid annavad üllatavaid tulemusi ja Eesti Interneti SA nimekirjas on saadaval üle 350 ehitusvaldkonda sobivat ja sobimatut .ee domeeni.

Näiteks: 1001ehituskaupa, 123ehitus, aaehitus, abcehitus, hansaehitusgrupp, arkoehitusgrupp, ehitajale, ehitajatetee, ehitamemaja, ehitan, ehitax, ehitek, ehiter, ehitis, ehitus.pri, ehitus1, ehitusabitehnika, ehitusassad, ehituse, ehituseabi, ehitusest, ehitusfaktor, ehitusfirma, ehitusfirmad, ehitusfoorum.pri, ehitushanked, ehitusjurist, ehituskaar, ehituskauplus, ehitusklots, ehituskunstnikud, ehituskvaliteet, ehitusladu, ehitusline, ehituslux, ehitusmees.pri, ehitusmeeskond, ehitusmeister, ehitusmeistrid, ehitusnurk, ehitusoksjon, ehituspartner, ehituspilt, ehitusplaadid, ehituspoisid, ehituspraht, ehitusprofiil, ehituspuusepad, ehitus-remont, ehitusselver, ehitusservice, ehitusstuudio, ehitustaxo, ehitusteenus.fie, ehitustelk, ehitustellingud, ehitustood.pri, ehitustooriist, ehitustransport, ehitusveeb, ehitusvelled, ehitusviimistlus, ehitusyksus, krisehitusgrupp, zuranehitus. Ning veel mõned “kahekümneneljased” 24.ee domeenid, nagu: ehita24, ehitame24, ehitusabi24, ehitusmasinad24, ehituspood24 ja ehitusmeister24. See on vaid väike osa.

Ehitusmess.ee – kuidas Kava.ee TV24 OÜ ehitusmessi domeeni kasutama hakkab, kas nad korraldavad ehitusmessi näituseväljakul või messikeskuses või supermarketis või internetis või televisioonis – ja kõik need teised kavalad küsimused – sellest ei ole mul vähimatki aimu. Kas kellelgi teisel on?

Seni annab päringule konkreetse vastuse vaid internetibrauser: “Firefox can’t find the server at www.ehitusmess.ee.”

Kirjutas Peeter. 8. aprill 2011

Ehitusmess Eesti ehitab 2011

Eesti ehitab 2011 – Estbuild – rahvusvaheline ehitusmess Eesti Näituste messikeskuses. 6.-9. aprill.

6. aprillil, messi avapäeval, toimub Eesti suurima messi raames – Ehitusala välkfoorum ehitusmessil.
Foorumi lektor on Konjunktuuriinstituudi direktor Marje Josing.
Ehitusfoorumil osalemine on tasuta, eelregistreerimine vajalik.

Kirjutas Peeter. 30. märts 2011

Kevad, seminarikevad

Kalendrikevad algas täna öösel. Päriskevad – sellega läheb veel veidi aega kuni ehitusplatsid lume alt välja sulavad. Aga Ehitusala seminarikevad algab aprillis – meil on selleks kaks head kevadist uudist.

6. aprilli avatakse kevad Eesti ehitusturul – algab ehitusmess ja toimub ehitusfoorum.

Ehitusala välkfoorum ehitusmessil – traditsiooniline saalifoorum, kolmandat aastat järjest. Eesti Konjunktuuriinstituudi direktor Marje Josing analüüsib sula saabumise võimalusi majanduses – Kevad Eesti ehitusturul – ja ehitusvaldkonna asjatundjad on kutsutud kaasa rääkima. Kas ehitusfoorumile järgneb sula majnduses, nagu kalendrikevadele sulalumi töömaal? Tule vaatama ja kuulama.

Eesti ehitab 2011 (6.-9.4.) messi avapäeval messikeskuse konverentsisaalis toimuvale arutelule on vaba sissepääs ja lisaks – eelregistreerunutele – prii messipääse.

19. aprillil on Kevadseminar arhitektidele ja ehitusspetsialistidele Padise mõisas. Kevadel lihtsalt peab linnast välja saama. Sõidame siis seminarile, bussiga.  Kes kevadseminarile ei jõua või ei mahu, saab tulla sügisseminarile Lõuna-Eestis, samal teemal – Kaasaegne energiasäästlik kodu.

See ei ole veel kõik, kevadised seminarid jätkuvad maikuus ja häid uudiseid tuleb lisaks. Ehitusala.ee korraldab. :-)

Kirjutas Ehitusala. 21. märts 2011