Aasta puitehitis 2012 – Emil Urbeli projekteeritud Kukemõisa talu

Täna kuulutati Eesti Rahvusraamatukogus välja konkursi Aasta puitehitis 2012 võitja. Puitehitiste konkursi peaauhinna vääriliseks tunnistati arhitekt Emil Urbeli projekteeritud Kukemõisa talu Järvamaal.

Auhinna andis üle Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves. Puitehitise omanik sai majamärgi tunnustusena puidu kui loodusliku ja taastuva ehitusmaterjali kasutamise eest.

Kukemõisa talu on lihtsa ja selge vormiga uuenduslik ehitis, milles puit on oskuslikult põimitud vana talu alusmüüriga. Lahendus, milles must puidust sindlitega kaetud kuubik näib justkui vana alusmüüri kohal hõljuvat, väärtustab nii varemeid kui modernset uusehitust. Puitu (ja vineeri) on oskuslikult kasutatud nii interjööris kui ka eksterjööris.

Kompleks näitab kätte suuna, et moodne maaehitus võiks tähendada lisaks traditsioonilistele materjalidele ja töövõtetele ka uusi tehnoloogiad ning arhitektuuri tipptaset. Hooned on kavandatud mõnuga ning toetavad omanike elustiili.

Aasta puitehitis 2012 peaauhinna, 2000 eurot,  paneb välja  Eesti Kultuurkapital. Tänavu kümnendat korda toimuvat Aasta puitehitise konkurssi korraldab Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit puidukasutust edendava programmi Puuinfo raames. Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu EMPL teade.

Aasta puitehitis 2012, Kukemõisa talu Järvamaal

Villa Nurklik, arhitekt Emil Urbel. Aasta puitehitis 2012. Kukemõisa talu, Järvamaa.

Kirjutas Ehitusala. 8. november 2012